Jdi na obsah Jdi na menu
 


září - cvičení ELBE 2017

2. 10. 2017

Ve dnech 4.- 8. 9. 2017 se rtn. J., příslušník záchranné strojní čety, strojník obojživelného transportéru PTS-10, zúčastnil plaveb a příprav ZVS (záchranné vyprošťovací skupiny).

V pondělí po nezbytné lékařské prohlídce následoval přesun na vodní cvičiště Litoměřice. Odpoledne strojníci PTS ze záchranné roty 151.žpr i s kolegy ze 153.žpr Olomouc absolvovali školení z BO. Poté nastrojili svojí techniku tak, aby bylo možné vjet s ní do vody. Kromě přípravy a kontroly vyprošťovacích lan také připevnili bójky, které by v případě potopení signalizovaly osádkám ZVS polohu stroje. Potom se přesunuli přímo k vodním toku, kde probíhalo tzv. namáčení. Oba stroje se spojily vyprošťovacími lany a nejprve přídí a po vytažení zádí vjely do vody.. Obsluha na korbě a strojník unvitř v kabině kontrolovali, zda někde neprotéká do stroje voda - buď sklopnou zádí, případně do motorového prostoru, kabiny apod... Posléze se oba stroje prohodily a vše se opakovalo.

V úterý po ranním nástupu již probíhala činnost na vodě. Po vjetí do vody a ujetí několika desítek metrů proti proudu vypnuli strojníci motory a velitel vozu nejprve radiostanicí a poté praporky signalizoval řídícímu plaveb a ZVS závadu na stroji. ZVS na člunech vyrazila, navázala se k PTS a bezpečně s ním manipulovala ke břehu, kde byly vyproštěni Tatrou pomocí lan na břeh. Po odvázání následoval přesunul opět na stanoviště kontrolního propouštěcího místa. Celé toto cvičení sloužilo ke zdokonalení činnosti a zafixování postupů jak pro ZVS, tak pro obsluhu Pé-Té-eSů.. Zároveň s námi se střídaly ještě osádky dvou Bvp-2.Ve středu proběhlo KC (kontrolní cvičení) z námi nacvičované činnosti, za přítomnosti velitele 151.žpr a zástupce velitele 15. ženijního pluku. Po jeho ukončení následoval nástup a vyhodnocení. Celé KC proběhlo bez závad a všechny osádky jej splnili na výbornou.

Ve čtvrtek proběhl výcvik jak plavby samotné, tak plavby se zátěží. Onou zátěží byla Tatra 810 a nutno říct že PTS si s tímto nákladem poradil bez větších problémů. Strojníci si nacvičili ovládání zatíženého stroje na vodě, kdy je nutné počítat s horší manipulovatelností Pé-Té-eSu. Je nutné si také více najet při výjezdu z náplavky apod. Ve večerních hodinách následoval přesun našeho strojníka do Bechyně a v pátek klasické kolečko po lékaři, personálním oddělení atd.

Celý výcvik na vodním cvičišti Litoměřice byl perfektně zajištěn. Náš strojník byl nadšen jak mírou profesionality všech zúčastněných, tak samotnou náplní cvičení a zdokonalením svých schopností ovládat jemu přidělený stroj. V dalším týdnu jej na cvičišti vystřídají kolegové z pontonové roty 151. žpr, včetně příslušníků aktivních záloh pontonové roty. Celý výcvik ELBE byl ve třetím týdnu zakončen ukázkou přechodu vodního toku za účasti vrchních představitelů AČR.