Jdi na obsah Jdi na menu
 


říjen - cvičení roty na útvaru v Bechyni

17. 10. 2017

Říjnové cvičení roku 2017 bylo pro naši jednotku AZ rekordní v počtu nováčků, kteří posílili naše řady. Záchranná rota AZ má totiž 9 nových posil. I listopadové cvičení bude začínat seznamováním s novými tvářemi. Další záložáci jsou totiž "na cestě k nám"!
Cvičení začalo v pondělí 9. října 2017. Po nezbytné vstupní lékařské prohlídce následovalo přivítání na rotě, proškolení z BOZP a odpoledne se jednotka poprvé ve své novodobé historii dočkala nácviku "pořadovky". To se však netýkalo některých řidičů nákladních automobilů, kteří ihned po ranní lékařské prohlídce odpochodovali do parku vozové techniky záchranné roty, kde je čekalo zaškolení na T-815. Seznámili se s vozidlem a ještě před obědem přešli na praktickou výuku, která začala obsluhou navijáku. Po obědě se konečně jezdilo. A jezdilo se celé odpoledne i mimo areál posádky. Řidiči si tedy odkroutili s "Vé-Vé-eNkou" desítky kilometrů v reálném provozu po úzkých klikatých silnicích v okolí Bechyně. Radostí pro ně bylo, že instruktor byl s jejich řidičským umem zcela spokojen a do hodnocení zaznamenal nekompromisní jedničky.
V úterní, středeční a čtvrteční dopoledne se již celá rota AZ podílela na přechodech techniky na zimní období s vojáky z povolání. Dvacet záložáků bylo pro plnění úkolů našich kolegů významnou pomocí. Záchranná rota AZ tedy určitým způsobem naplňovala heslo pluku - "Sloužíme, abychom pomáhali". Mimo to byla tato spolupráce příležitostí pro začlenění nováčků z řad AZ mezi naše profesionální kolegy.
Symbolem úterního odpoledne byly dvacítky. Přezkoušení z tělesné přípravy totiž proběhlo stylem "dvacet s dvaceti", přesněji řečeno dvacetikilometrový pochod s dvacetikilovou záteží. Za počasí přesně podle šablony babího léta zvládli všichni členové tento úkol ve velmi dobrém čase.
I středeční odpoledne doprovázelo příjemné počasí. K tomu se přidal rachot ze střelnice, jelikož AZ absolvovaly střelecké cvičení č. 2 z pistole vz. 82. K radosti zúčastněných bylo toto cvičení ze strany vedoucích zaměstnání hodnoceno velmi pozitivně.
Na čtvrteční odpoledne profesionální kolegové ze záchranného hasičského družstva připravili cvičení v bývalém bunkru řízení letového provozu. Námět byl velmi podobný tomu z květnového cvičení Rainbow - vyhledávání, záchrana a vyprošťování zraněných osob z podzemních prostor. V podvečer se cvičící přesunuli do hasičské zbrojnice. Zjm. noví členové jednotky AZ byli zvědaví na techniku a vybavení zdejších hasičů. Tečkou za odborným výcvikem záchranné roty AZ bylo představení "klenotu" záchranné roty 151. ženijního praporu - Zásahové Tatry 815 8x8 komplexně vybavené na soběstačné řešení všemožných mimořádných událostí od povodní přes závaly po ekologické havárie. Dobové články o vzniku tohoto unikátního vozidla a článek o jeho využítí u národních i mezinárodních zásahů naleznete pod tímto odkazem.
V pátek byli zástupcem štábu 15. žp oficiálně přivítáni noví členové a proběhlo krátké vyhodnocení cvičení.

 

 

Zásahové vozidlo T-815 8x8 - článek na webu armády ČR

Zásahové vozidlo T-815 8x8 - dobový článek z Armádního technického magazínu