Jdi na obsah Jdi na menu
 


únor - lezecký výcvik 2. záchranného družstva

22. 11. 2016

O víkendu 21.-22. února proběhl další lezecký výcvik příslušníků 2. záchranného družstva záchranné čety AZ. Cvičící skupina byla složena jak z lezců 2.zdr, tak i ze zájemců z řad ostatních členů záchranné čety, bez rozdílu specializace.

Výcvik začal v pátek navečer nejdůležitější a nejzáživnější částí - teoretickou přípravou. Bylo nezbytné nováčky seznámit se všemi užívanými věcnými prostředky tak, aby s nimi příští dva dny dokázali nejen operovat, ale aby věděli, co při jejich užívání mohou dovolit a co už ne.
V sobotu ráno následovala po rozcvičce(!) vydatná kontinentální snídaně, a po ní přesun do prostoru výcviku u železničního mostu ve Všenorech (na trati Praha-Beroun). Členové 2. záchranného družstva se samostatně pustili do procvičování svých dovedností, jako budování lezeckých cest, překonávání překážek atp., zatímco skupina složená z ostatních členů jednotky se věnovala lezeckým základům, od ovládání jednotlivých prostředků, přes jejich nasazování a snímání z lana až po první a druhé a třetí a další krůčky po laně. Tomu bylo věnováno celé dopoledne.

Odpolední zaměstnání probíhalo v areálu bývalé papírny ve Vraném. Lezci pilně procvičovali různé způsoby záchrany lezce visícího v laně. A to jak s pomocí druhého lana, tak i situace, kdy další lano není k dispozici. Rovněž různé variace a řešení nečekaných situací, které při záchraně mohou vzniknout.

Po večeři následoval další blok teoretické přípravy. Na pořadu dne byla fyzika, uzlování a ovládání záchranných prostředků.

Po nedělní snídani se jednotka opět přesunula do staré papírny, ve které její členové strávili předchozí odpoledne. Zdejší podmínky se totiž ukázaly jako naprosto ideální k nácviku různých záchranných postupů, které byly v plánu pro daný den.

Začalo se seznámením s bezpečnostními pravidly pro dané pracoviště, následovalo vysvětlení úkolů a činností na jednotlivých postech, a tyto si každý z účastníků vyzkoušel. Po instruktáži o činnosti družstva při kontaktu s realitou byly rozděleny úkoly a začal nácvik samotných činností. Proběhl nácvik transportu raněného v evakuačním trojúhelníku a později i v nosítkách Sked ®.

Třešničkou na dortu bylo námětové cvičení - vytažení osoby po pádu do prázdného zásobníku technické vody.

Na závěr proběhlo vyhodnocení. Je zjevné, že pod odborným vedením a při pravidelném procvičování schopnosti záchranářů z lezecké skupiny jednoznačně narůstají. Dále je k dispozici několik dalších dobrovolných zájemců z řad ostatních příslušníků jednotky, což do budoucna vytváří solidní potenciál.

Ondrovi B. patří jednoznačný dík za organizaci a zajištění výcviku, všem účastníkům díky za snahu a poctivý přístup!

Na základě zprávy od vedoucího výcviku sepsal velitel čety, Dušan Havlíček, por. v zál.

 

Fotografie z výcviku viz odkaz.