Jdi na obsah Jdi na menu
 


listopad - cvičení na posádce v Bechyni

22. 11. 2016

Tak jako všechna ostatní cvičení i toto začínalo vstupní lékařskou prohlídkou první den ráno na POŠce. Odpoledne jsme se pak věnovali náplni cvičení: Kurz přežití. První den odpoledne jsme absorbovali nutné teoretické základy na učebně záchranné roty a po večeři byl sraz ve bývalém autoparku, kde mělo vyjít najevo, jaké míra zálesáctví v každém z nás je. Rozdělat oheň ve ztížných klimatických podmínkách a s všudypřítomnou vlhkostí každý z nás zvládl. Hurá! Průběžně nás instruktoři kurzu obohatili o tipy, jak připravit oheň s omezeným spektrem pomůcek a materiálů. Ve zkratce toto zaměstnání můžeme uzavřít a shrnout tvrzením, že každý muž má mít - Ano, nůž - a také několik tampónů v kapse.
Druhý den začal na učebně a snahou instruktorů bylo zvyšování úrovně naší topografické gramotnosti. Až na pár partyzánsky směřovaných dotazů desátníka C. proběhlo studium GRIDování hladce.
Odpoledne nás čekal pěší pochod, v rámci kterého jsme prokazovali znalosti nabyté během posledních dvou dní. Při přesunu se tedy střídali členové aktivní zálohy ve vedení skupiny, aby pomocí mapy, buzoly, topografického pravítka a také vlastního instinktu vybrali nejvhodnější cestu k dosažení zadané souřadnice. Během přesunu jsme dále na rozkaz instruktora několikrát plnili "fire testy", což obnášelo pokleknutí, vyjmutí připravené sušiny travní i větvové a zažehnutí plamenu. To vše do jedné minuty. Po dosažení cílového místa, kde byla možnost si ohřát nebo opéci potravu, jsme se nastávající mrazivou nocí přesunuli zpět na posádku.
Celá středa byla věnována boji z blízka. Ve dvojicích jsme trénovali sebeobranu a odražení útoku v nejrůznějších situacích. Po tomto fyzicky náročném dni jsme se tešili na oddychový čtvrtek, kdy si nás převzali členové EOD jednotky 151.žpr., aby nás poučili o jejich úkolech a fungování vojenských pyrotechniků. Dále nám prezentovali úžasnou sbírku munice, vybavení vč. pyrotechnických ochranných obleků, robotů pro manipulaci s výbušnými systémy, obrněné vozidlo Iveco a další. Po (tradičně chutném) obědě naše jednotka nastoupila ke zbrojnímu skladu k vyzvednutí pistolí. Poslední částí našeho podzimního cvičení na útvaru totiž byly střelby z krátké zbraně. Ve čtvrtek večer jsme využili volného času k "oficiálnímu" přivítání nového kolegy čet. T. a zároveň se "rozloučili" s des. S., protože toto cvičení bylo posledním, které odsloužil v rámci AZ pod 151. ženijním praporem.
K pátečnímu koloritu patří výstupní zdravotní prohlídka a krátké setkání s funkcionáři 151.žpr/15.žp. Tak tomu bylo i tentokrát.

Sepsal svob. D.