Jdi na obsah Jdi na menu
 


prosinec 2015 - Lezecký výcvik 2. záchranného družstva

5. 12. 2016

Zatímco mnozí občané trávili klidné vánoční období v klidu a teple domova, příslušníci lezecké skupiny záchranné čety AZ se věnovali dalšímu procvičování svých specifických dovedností. Poslední neděle roku 2015 tak patřila lezeckému výcviku 2. záchranného družstva, doplněného o další vybrané kolegy. V rámci výcviku byly stanoveny čtyři hlavní cíle:

  1. upevnit dovednosti získané při výcviku vojensko-praktického lezení, který proběhl počátkem prosince v Bechyni a aplikovat je v reálných podmínkách praxe
  2. adaptovat se na výšku a tím zvýšit svou odolnost pro činnost ve výškách mnohanásobně převyšujících trenažér Jakub
  3. prověřit zájemce o přeřazení do Záchranné čety Aktivních záloh
  4. vytipovat vhodné lokality pro brannou soutěž plánovanou na rok 2016.

A právě k tomu všemu se ideálně hodí oblast Českého krasu. K výcviku se sešli nrtm. L., des. C., a vojíni K., R. a B. Během pěšího přesunu na první z plánovaných stanovišť zjistili, že se v cílové oblasti pohybují nimrodi lovící černou zvěř, kteří ji budou okupovat následující dvě hodiny.

Jelikož nebylo možné přehodit pořadí stanovišť, a jelikož je čas příliš vzácnou komoditou na to, než aby účastníci jen seděli a čekali, až se nimrodi přesunou jinam, bylo dohodnuto, že přibude další neplánovaná aktivita. Přesunuli se tedy k nedaleké rokli a vybudovali přes ni lanové přemostění. Během napínání traverzu zjistili, že ne vše, co bývá v Army Shopech prodáváno jako reep šňůra, splňuje požadavky na reep šňůry kladené a nehodí se tak ani k zástupným činnostem. Každý účastník rokli po laně horizontálně překonal a to rovnou francouzským způsobem.

Následoval přesun na původně první stanoviště, kde na dně lomu čekala jeskyně, do níž všichni slanili a zúžení/nezúžení, bahno/nebahno, ji celou prolezli. Po vylezení z jeskyně následoval rychlý pozdní oběd spojený s diskusí o stavu tohoto světa.

Na řadu přišel zlatý hřeb dne – lom Královský Schniloušák, tedy jeho jižní stěna, kterou již nejeden lezec odmítl lézt. To ale neplatí pro záchranáře, takže každý slanil na Zaječí procházku, po níž se přesunul k ústí svislé dopravní šachty. Tou slanili do Rytířské štoly. Vzhledem k pokročilé denní době odpadla tradiční návštěva Deštivé jeskyně. Zbývalo překonávání dvou závalů a po vyústění do Velké Ameriky všichni slanili na dno tohoto legendárního bývalého lomu.

Výstup na povrch a přesun k autům znamenal ukončení nedělního výcviku. Ten hodnotíme pozitivně jak z důvodu splnění plánovaných cílů, tak i proto, že všichni dodrželi předepsané postupy a neutrpěli tak žádný úraz ani jinou újmu.

Zapsal voj. Ondra B.