Jdi na obsah Jdi na menu
 


duben 2015 - Kurs pro obsluhovatele motorových pil

5. 12. 2016

V pondělí 13.4. jsme se v tomto roce sešli v Bechyni poprvé, a to na kursu strojníků motorových pil a křovinořezů. Využili jsme nabídnuté možnosti, neboť v tomto termínu probíhal kurs pro vojáky z povolání. Že tento přístup zvyšuje efektivitu našeho výcviku, snad není třeba zdůrazňovat.

Po nezbytné ranní zdravotní prohlídce a dostrojení bezpečnostním pracovním oděvem s neprořezovými kalhotami probíhal celý zbytek pondělí až do večerních hodin ve znamení teoretického školení. Bezpečnost práce, konstrukce strojů, ošetřování a údržba, různé postupy kácení v závislosti na poloze stromu a také přehled nestandardních situací. Při tomto typu činnosti samozřejmě může dojít k ohrožení nejen samotného pracovníka, ale také dalších osob v okolí prováděné činnosti. Důraz na bezpečnost je v tomto případě naprostou prioritou. Součástí teoretického bloku byla i zdravotní příprava se zaměřením na ošetření poranění, ke kterým při práci tohoto typu může obvykle dojít.

V úterý jsme zahájili praktickou část výcviku. Odehrávala se na několika místech v odlehlejší části areálu útvaru, kde správcem útvaru označené stromy představovaly potenciální nebezpečí zejména v případě pádu na komunikace. To se i o dva týdny dříve při průchodu prudkého vichru v některých případech stalo. Rázem jsme tedy měli práce dost. Práce probíhaly v tříčlenných skupinách pod vedením instruktora. Díky častému střídání nebyla patrná zásadní únava a hromádky složených polen u útvarových cest utěšeně rostly. V rámci kácení i odvětvování byl samozřejmě prostor na neustálé procvičování bezpečnostních pravidel. Každý, kdo zacítil zachvění země při dopadu poráženého stromu, nepochybuje o jejich důležitosti.

Ve středu již vedle pokračující dřevorubecké činnosti začalo také odklízení nakrácených polen, která byla odvážena nakladačem KN-251. O likvidaci nemalých hromad zbytkových větví se pak ve čtvrtek postaral autobagr UDS ve spolupráci se sklápěčem. To jsme se již také věnovali práci s křovinořezy.

Každý večer bylo v rámci zaměstnání naplánované samostudium zaměřené na procvičení teoretických znalostí a určené také k diskusi nad praktickými poznatky. Díky intenzivní přípravě není divu, že jsme všichni v pátek dopoledne úspěšně složili závěrečnou zkoušku. Z Bechyně jsme tak odjížděli s nově nabytým kupónem strojníka a také s příjemným vědomím, že se sem vrátíme již koncem května, abychom se zúčastnili jarního cvičení.

Na závěr jsme se jednoznačně shodli na tom, že mít za sebou zázemí ženijního pluku je vynikající příležitost pro rozšiřování kvalifikace, zejména vzhledem k tomu, že nabízené kurzy přesně odpovídají našim potřebám a respektují časové možnosti příslušníků záloh.

Dušan Havlíček, por. v zál.

velitel čety